18 Haziran 2008

Uçağı Park et!

Sabah sabah merhabalar herkese ssmh...

ABD'de bir firma, 140 bin dolara satılan ''microlight'' sınıfı iki kişilik uçak yaptı.

AA muhabirinin internetten derlediği bilgilere göre, ABD'li emekli eski bir savaş pilotu olan Kirk Hawkins'in kurduğu ICON firmasının geliştirdiği iki kişilik uçak, yaklaşık 650 kilogram ağırlığında.

Bagaj hacmi 30 kilogram olan uçak benzinle çalışıyor. Toplam 90 litre yakıt alabilen uçak bu yakıtla yaklaşık 540 kilometre uçabiliyor. Kalkış ya da iniş için 250 metre mesafe gerektiren uçak, 100 beygir gücündeki Rotax marka motoruyla saatte 190 kilometre hız yapabiliyor.

Uçağın boyu 7,50 metre, açık halde kanat uzunluğu 10 ve yüksekliği 2 metre.

Kanatları otomatik ya da elle katlanabilen uçağın tekerleği, seçeneğe bağlı olarak uçuş sırasında katlanabiliyor. Özel "pabuçları" sayesinde suya da inebilen uçak, otomobillerdeki gibi halojen farlara sahip.

Karbon fiber malzemeden yapılan uçağın, lüks bir otomobil gibi dizayn edilen iç yapısı, temel uçuş ekipmanlarının yanı sıra mp3 dinlemek için porta sahip. Uçuş sırasında camları da açılabilen uçağın kokpit camında istenirse çoklu gösterge paneli de yer alabiliyor.

Uçağı en önemli güvenlik bileşeni, paraşüt seçeneğine sahip olması. Kanat yapısından dolayı motorsuz da iniş yapabilen uçak, aksi bir durumda sahip olduğu büyük paraşütle güvenle yere inebiliyor.

Hiç yorum yok: