31 Mayıs 2008

Videofon BaşladıTürk Telekom görüntülü iletişim teknolojisi Videofon uygulamasını bugün itibariyle başlattı.

İnternet üzerinden çalışacak olan görüntülü telefon için abonelerin öncelikle geniş bant internet (ADSL) kullanıcısı ve Türk Telekom abonesi olması şartı aranıyor. Bu hizmetten faydalanabilmek için, internet hızının en az 1024/256 KBit/s olması gerekiyor.

Türk Telekom, kampanya için başvuran abonelerine görüntülü telefon cihazını ücretsiz olarak bağlayacak ve tüm vergiler dahil ayda 29 YTL'ye 3 bin kontör yani 50 saat görüntülü konuşma imkanı sağlayacak.

Görüntülü telefondan şimdilik sadece görüntülü telefonları arayabilecek olan aboneler, bu uygulama için yeni bir numara almayacak. Cihazın kurulumunu Türk Telekom müşterilerinden randevu alarak yapacak. Türk Telekom "Videofon" konuşma bedelleri ev ya da iş yeri telefonu faturasında ayrıca belirtilecek.

İnternet kotalarını etkileyecek

Türk Telekom yetkilileri, görüntülü telefon ile yapılacak görüşmelerin, abonelerin internet kotalarını etkileyeceğini, ancak bunun birçok müşteri için sınırlı kalacağı tahmin edildiğini ifade ettiler.

Yetkililer, "Zira şu anda internet servis sağlayıcılar tarafından verilen en düşük kota 4 Gb (cigabayt). 4 Gb kota ile ADSL kullanıcıları başka hiçbir işlemde kullanmazlarsa yaklaşık 4 bin dakika görüşme yapabiliyorlar" değerlendirmesinde bulundular.

Kullanıcılar "Videofon" cihazları ile internette dolaşabilecek, e-posta gönderebilecek ve görüşme esnasında karşı tarafın fotoğrafını çekebilecek.

SIM kart okuyucu özelliği ile cep telefonuna kayıtlı ev veya iş numaraları cihaza kopyalanabilecek. Ayrıca, aboneler görüşme yaparken, istedikleri anda karşı tarafa görüntüsünün gitmesini engelleyebilecek.

Telekom yetkilileri, görüntülü telefon "Videofon"un işaret diliyle haberleşmeye imkan sağlaması nedeniyle en çok işitme engellilerin yaşamını kolaylaştıracağını ifade ettiler.

İlk 100 bin aboneye ücretsiz Videofon

Türk Telekom, Videofon hizmetinden yararlanmak için başvuran ilk 100 bin aboneye ücretsiz sunduğu Videofon cihazının yanında 24 ay boyunca, her ay 3 bin dakika görüntülü konuşma fırsatını tüm vergiler dahil ayda sadece 29 YTL’ye sunacak.

Videofon hizmeti, Türk Telekom mühendislerinin, 1,5 yıldır devam eden altyapıda optimizasyon ve adaptasyon çalışmaları ile şirketin ve Argela mühendislerinin ortak Ar-Ge çalışmaları sonucunda müşterilerin kullanımına sunuldu. Görüntülü konuşma imkanı sunan Videofon hizmeti ev ve iş telefonlarının yanı sıra multimedya özellikli ankesörlü telefonlarda da kullanılabilecek.

Yeni bir iletişim kanalı

Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer, Videofon hizmetinin Türk Telekom’un bir buçuk yılı aşkın bir süredir gerçekleştirdiği altyapı çalışmaları ve Argela ile birlikte yapılan Ar-Ge çalışmalarının bir ürünü olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Türk Telekom olarak başlıca hedeflerimiz arasında yer alan Türk teknolojisinin ve inovasyonun gelişmesi için çok önemli yatırımlar ve çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İşte bu projelerimizden biri olan Videofon hizmeti, Türk inovasyonunun çok önemli bir ürünü.

Grup şirketlerimizden Argela’nın geliştirdiği yazılım bu ürünün hizmete sunulabilmesinde büyük rol oynadı. Ürün üzerinde yapılacak iyileştirmelerle yakın zamanda Videofon ile televizyon seyretmek ve farklı katma değerli telefon hizmetlerinden faydalanmak da mümkün olacak. Videofon hizmetimiz ülkemizde teknoloji ve inovasyonun ne kadar ilerlediğinin ve dünya standartlarına geldiğinin çok önemli bir göstergesidir.”

Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Videofon hizmetimiz sayesinde uzakta yaşayan aile bireyleri, askerler, öğrenciler ve isteyen herkes yakınları ve arkadaşları ile görüntülü olarak konuşabilecek. Herkesin kolaylıkla kullanabileceği bu hizmetimizden tüm iş yerleri de toplantıları ve çeşitli görüşmeleri için yararlanabilecek.”

Başvurudan sonra 3 iş günü içerisinde Videofon bağlanacak

Başvuru süreci ile bilgi veren Türk Telekom Satış Başkanı Aydın Çamlıbel ise Videofon hizmetinden yararlanmak isteyenlerin sabit hat müşterisi olması ve en az 1024/256 Kbps hızında internet (ADSL) bağlantısına sahip olması gerektiğini belirtti. Çamlıbel sözlerine şöyle devam etti:

“Bu aboneliklere sahip olan müşterilerimizin tek yapması gereken Türk Telekom çağrı merkezine, bayilerine veya ofislerine başvurmak. Başvurularının ardından 3 iş günü içerisinde müşterilerimizin ev veya işyerinde Videofon kurulumu çalışanlarımız tarafından gerçekleştirilecek.”

Videofon kullanıcıları her türlü soru ve destek için 444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri’ne de başvurabilecek.

Hiç yorum yok: