13 Kasım 2007

Meyve Sinekleri Kimlerdir Nedir?

Bilimadamları, 12 çeşit meyve sineğinin kapsamlı gen haritasını çözdü. Çalışmanın insan geniyle ilgili araştırmalara da ışık tutması bekleniyor.

Dünyanın en önemli araştırma enstitülerinden Massachusetts Institute of Technology'den yapılan açıklamaya göre, Latince adı Drosopohile olan meyve sinekleri ile ilgili araştırma yapan bilimadamları, karşılaştırma yöntemi ile 12 meyve sineği çeşidinin gen haritasını inceledi.

Araştırmacılar, milyonlarca yıllık evrim içerisinde meyve sineklerinin biyolojisinin nasıl değiştiğini ve genlerin yaşam koşullarına göre nasıl mutasyona uğradığını tespit etmek için çalışırken, bazı genlerin evrim tarafından değişmeden tutulduğunu, ancak bazı genlerin de çevre koşullarına göre değiştiğini fark etti.

Evrim tarafından tutulan genler ile değişen genlerin kıyaslamasını yapmak isteyen araştırmacılar 12 meyve sineğinin de DNA dizilerindeki değişimleri karşılaştırdı.

DNA'yı oluşturan harf dizelerini inceleyen araştırmacılar, hangi dizelerin mutasyona uğradığını hangilerinin değişmediğini tespit etti ve meyve sineklerinin kapsamlı gen haritasını çıkardı.

Çalışmaların, insan geniyle ilgili araştırmalara da ışık tutması bekleniyor.

Hiç yorum yok: