4 Temmuz 2013

Osmanlı İmparatorluğu ve Mısır

Selam genç

Osmanlı Cumhuriyeti filmini izliyorum. Komik ama içten içe insanın köklerine bağlarını yokluyor gibi.
Neye gülmeli neye inanmalı seçerken buluyorum kendimi.

Padişah (Ata Demirer)7. Osman rezidanstan ev kiraladı en son 2000 amerikan dolarına.

Lan şu bir şarkı var hani yağmurun falan yağdığını söylüyor sonra gök gürültüsü diyor şimşek diyor orda bir mantık hatası var arkadaş, gök gürültüsü şimşekten önce gelmez sonra gelir. Şarkıda ise hani gök gürler ya arkasından hani şimşekler çakar peşinden diyor.

Işık sesten hızlıdır breh.
Ha döngüyü ortasından yakaladıysa tabi yazar o zaman doğru olabilir. Art arda şimşek gürültü geldiğinden tabi önce gürültü duyan sonra yeni gelen şimşeğin ışığını görür.

O şimşeklerin yıldırımların enerjisi toplanabilseymiş ohoooymuş.

Patlamış Mısır (flash tv:popcorn)
Mısırdaki darbede kahireye canlı yayın ekibi kuran, gönderen,muhabir yığan haber kanalları geziye aynı tepkiyi göstermemelerine direk şahit olmuştum.
Şimdide nasıl oturum oturum tartışıyorlar lan utanmadan.
Mısırda patlaya patlaya bir hal oldu, cahillik almış başını yürümüş ve aklı başında olanlarda emir altındalar. Ne olur söyliyim asker iyice darbe kurallarını uygular sonra seçim yapılır ve seçimde askerin parmağı olur.
Sonuç halkın seçtiği sanılan ama sadece halktaki eski kafa adamların onay verdikleri yeni birisi iktidar olur. Bakın birisi diyorum çünkü arap yarımadası ve ortadoğu ve bizzat ben "yönetici" deyince bir kurum kuruluş parti koalisyondan çok "adam" anlamakta ve istemekteyim. 
İç güdüsel olarak yönetenin sonsuz güce ve yaptıklarının kendisi hayrına değilde halkı hayrına olması gerektiğini düşünenlerdenim.
Kısacası bir yöneticiye itiraz etmemin tek nedeni "sen tek adamsın ve sana saygı duyuyorum fakat bunun yanında sana saygı duymamın nedeni o makam ve o makamdayken yapman gerekenlerin yararları" diye düşünmem.

Seleflerime selam olsun.

Hiç yorum yok: