18 Ocak 2012

Ev'lenelim mi?

Bu aralar sanki zamanı gelmiş gibi her yerde evlilikle ilgili şeyler dönüyor etrafımda.
En yakın arkadaşım evleniyor, düğün salonları cep telefonumu arıyor yanlış numara diye.

Takip ettiğim bloglarda evlilik temalı konuşmalar geçiyor. Geliyorda geliyor evlilik.

Aslında şu dönemde insanların evlilikten ne anladıklarıda fazlasıyla ilgimi çekiyor. İki kişinin ciddiye alınacak birlikteliğinin adı evlilik olmuş durumda. Fakat evlenmeden önceki tanışma döneminde kişiler birlikteler denince çok kesimden tepki alıyorlar. Adı konmamış beraberlikler. Günümüzün konusu...

Evliliğin ne olduğundan çok neden ortaya çıktığı önemli bana sorarsanız. Temel nedeni yabancılaşmamak gibi görünsede "duygusal" olmayınca yan yana duran 2 insandan farksız bir yapı oluyor. Kutsal bir müessesedir evlilik her dinde. Müslümanlık bunu en hakkını verir şekilde muhafaza etmeye çalışmış fakat müslüman insanların çevresel faktörlerinde etkisiyle evliliği bir çok zorunluluğu, yükümlülüğü ve sürdürülebilirliği olması gereken bir şeye dönüştü. Evlenmek ne kadar kutsal ilse boşanmakta o derece kutsaldır. Anlaşmak ne kadar mutlu ediyorsa insanları anlaşamamak ve bunu bir zorunluluk olduğu için devam ettirmek o derecede mutsuz eder. Bir dinin kuralları nerde görülsün ki o dine mensup insanı mutsuz etmeye yöneltsin. Eğer tersi durum varsa ya dini yorumlamada problem vardır ya da o din gerçekten çarpıtılmıştır.
Temelinde yabancılaşmama ve iki insanın birbirine beslediği duyguların bir eşik değerini aştığında oluşabilecek şeye evlilik deniyor günümüzün modern insanları arasında. Yüzyıllardır süregelen evlilik mantığında ise 2 kişi birbirini görür tanışır, tanışmaları bile evliliği hazırlayıcı aşamalardan biri olarak kabul edilir.
2 kişi evlilik amacı ile tanıştıklarında evlenmemelerinin tek yolu 2 taraftan birinin bir "fiziksel,maddi,manevi" sorunu olmasıdır. Anlaşmak gibi bu işi sürekli kılacak bir durumdan kimse bahsetmemektedir çünkü anlaşmaları gereken tek yer akşam yemek sofrasıdır.

Erkek kadın evlendiğinde eşittir aslında evlenmeden aralarındaki fark oldukça fazladır. 2 insan evlenince en mahremlerinden haberdar olamıyorlarsa, birbirlerinden hala mecburi "ama öyle görülmeyip normalmiş gibi algılanan" durumlar dışında ilişkiye girmiyorlarsa. Çocuk yapmak için yatakta yüzyüze dönüyorlarsa birbirlerinin nazlarını çekmenin çocukça olduğunu düşünüyorlarsa çok büyük problem var demektir. Bahsi geçen durum evlilik gibi yüce bir kavramla adlandırılamaz onun adı sadece birlikteliktir. Hani şu günümüzde bir çok cemaatin birliktelik deyince "iblisler" dediği durumdur. Evlenmeden önce evlenebilir olduklarını kendilerine göstermeleri gereklidir bu ne "evlilik" denen kavrama zarar verir ne de birliktelikleri saçma zorunluluklar altında bırakarak talihsiz ayrılıklara götürür.
Son olarak bir ilişkiye ciddi bakmak demek evlenebilir olmak demek değildir sevgili okurlar... :D

4 yorum:

COK YAKINDAN TANIYORSUN... dedi ki...

evlilik herşeye rağmen güzelmidir...
pek bilinmez...

Adsız dedi ki...

çok mu yakından?

Adsız dedi ki...

yok akadar deyıl...yanı bır zamanlar

Kriptograf dedi ki...

kafanız mı güzel sizin kimsiniz? :)