8 Ekim 2011

Bilinen uzaklık kavramı ve metrik!

Okul kantininde çalışan ve oradan sorumlu olan birisiyle konuştum bugün bardaklarınıza ve tepsinize reklam alırmısınız dedim. Gömeriz onları kaç tane getircen pet bardak ben 1000 tane gömüyom burda bütün gün dedi. Hayırlı işler dedim 20bin bardak verip 200 tl almayı planlıyorum bakalım kısmet.

Babam emekli oldu kardeşime artık para sorunu çekmeyeceksiniz dedi kredi kartımın limitini doldurmakta gecikmedim ama adam gitti limitten 100 tl fazla ödeme yaptı karta. Limitim arttı resmen.

Final dershanesinde etüterliğe başladım amaç tecrübe kazanmak ve evde yatmamak.

Önümde kpds ales üds var girip girip çıkıcam sonrada ver elini yüksek lisans 81 ilimin güzide illerinden birinde araştırma görevlisi olursam şaşırma sevgili blok.

Gönül işlerinde ise tık yok, ha içimi gıcıklıyor kimileri ama uğraşmamaya karar verdim. Tezimi ingilizceden akademik çeviri aldım babayı tuttum. Tercümana sordum ne kadara yaparsın diye 275 tl dedi yani düşünün ben bu tezi kendim yapıcam ve 275 tl kara geçicem. Yanlış anlaşılmasın kendim çevirmeyi düşünüyorum tezi tercümana vermeyi değil.

Önümde zaman var ama acelede etmem lazım 12 sayfa uğraştırırsa zor bitebilir. Hocanın asistanı her gün 1 saat baksanız dedi :D Aslında doğru yani her gün 1 saat baksam tez konusunu anlar çalışır sonra ingilizce anlatımınıda anladığım için çeviride problem yaşamam.
Bir telin titreşimini diferensiyel denklem haline dönüştürüp 45 dk susmadan ders anlatıp sonrada bunları aklınızda tutmak zorunda değilsiniz ufkunuzu genişlettim dersen hocam bi ara verelim der kantinde oturur aradan sonra derse gelmem hocam. Ezdin bütün sınıfı yedin tahtaya bakmaktan gözlerim kamaştı.

Koray hoca çok değişmiş odasına girip hocam böyle böyle bir sorun var napalım nasıl yardımcı olursnuz dediğimiz adam şimdi merhaba hocama cevap vermiyor.

Neyse sevgili blok ara ara gelip sana yazacağım.

Mesela metrik nedir biliyormusun?
Bölüm başkanının ilk kez bu dersini severek dinledim.
Şöyle ki;
Metrik denen olgu fonksiyon dizilerinin veya dizilerin yakınsaklığında kullanılan uzaklık belirtgecidir.(özel tanım) (Reel sayılar için)
Eğer ki tanım kümemiz reel sayılardan büyükse işler değişiyor bu durumda işin içine yeni metrikler giriyor yani tanım kümesi reel sayılardan farklı sayılar içeren fonksiyon dizilerinin yakınsaklığını bulmak için metrik kullanılıyor mutlak değer fonksiyonu bunun özel bir hali uzaklık metriği olarak geçiyor. Sayılar algılarımızı aştığı zaman yani 2+i gibi bileşenli hale geldiklerinde uzaklık kavramı artık değişiyor bunu bulmanın yolu ise mucizevi yöntem metrikten geçiyor.

Neyse daha fazla ayrıntıya girmeyeyim kafan karışmasın sevgili blok... Öptüm.

Hiç yorum yok: