16 Aralık 2010

ALeSe

ilk bakışta bir örgütün kısa adı gibi duruyor olabilir. Uzun adı Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı Emziği.
Pazar günü olacak daha mezuniyetime 1 yıldan fazla zaman olmasına rağmen girmekte bir sakınca görmedim kaydımı yaptırdım. Paramı yatırdım ama ne sınava girecek yer hakkında bir bilgim var ne de saati :) Yarın ösym merkezine uğramam lazım. Ha sınavda çıkacak sorularda çok fazla sorun cıkartacak bir durum olmadığından bu rahatlığım.

Bu arada mecliste koltuk değneği ile konusan Şırnak milletvekili hanımefendi milletvekillerimizin bir kez daha konuşmayı bilmeyen insanlar olduklarını göstermiş oldunuz. Haklı olabilirsiniz ama öyle konuşursanız kimse haklı olduğunuzu düşünmez. Değneği kaldırıp "ne o zorunuza mı gitti bu benim tc kimlik numaram" diyor. Bu hanımefendi hem kendisiyle çelişmiş hemde ideolojileriyle. Kendisini günün çelişkisi ilan ediyorum.

Bu arada okul kütüphanesinden bölüm başkanının özel izni ile son 50 yılın ekonomi yayınlarının derlendiği bir kitap aldım. Otobüs şöförü az daha o kitabada bilet kesecekti. Resmen dalga geçti adam benimle. Neyse efendim asıl demek istediğim şu, o dönemleri yaşamamış biri olarak o dönemleri birilerinin ağzından duymakla o dönemde çıkmış yazıları okumak daha farklı. Mesela darbe olmadan önce yayınlarda darbe olacağı taaki muhtıraya kadar sezdirilmiyor. Demirel "büyüme bu yılda büyüdü" açıklamaları attığı temeller falan manşetlerde. Bi bakıyorsun ertesi gün Kenan Evren manşette gülüyor.
Mesela kahve kıtlığı olduğu bir dönem var, kahveyi bol bulup gcına sürdüğümüz şu devirde yaşayan biri için anlaması zor. Aslında bir şeyin kıtlığını çekmek şu devirde anlaşılacak şey gibi durmuyor. Ya da kıtlık varsa o şeye ihtiyaçda olmuyor mu yoksa?
Bir de güzel yani var tabi olayın "reklamlar".
Banker Kastelli
Yurtdışında çalışan işçilere İş Bankasının nasıl faizsiz kredi verdiği reklam çok içler acısı. Lira'nın Devalüe edildikten sonraki hali içler acısı. Karikatürler müthiş.

Mesela Tarih 12 Eylül 1980 Hürriyet'in 33. yılı 11647. sayısı
"Bütün yurtta sıkı yönetim ilan edildi"
"Ordu Yönetime el Koydu" Yanda Evren paşa gülümsüyor.
"Hükümet ve parlemento feshedildi, Siyasal partilerin faaliyetleri durduruldu. Paramenterlerin dokunulmazıkları kaldırıldı. Saat 05.00'ten itibaren sokağa çıkma yasağı başladı."
"Genelkurmay Başkanı Evren'in başkanlığında Kara,Haca,Deniz Kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı Milli Güvenlik Konseyi'nde görev aldı.
Disk ve Misk e bağlı bütün sendikalar faaliyetten men edildi. Bütün dernekler kapatıldı. Bu hafta hiç bir spor faaliyeti yapılmayacak. Bankalar ikinci bir emre kadar çalışmayacaklar.Yurt dışına çıkış yasaklandı. Yurt dışında çalışan işçiler ve turistler yurt dışına çıkabilecekler."

İnsanın tüyleri ürpermiyor mu?

Hiç yorum yok: