1 Ağustos 2008

Çocuktuk o Zamanlar-2 Sünnet or Okul?

Geçen haftaki bölümümzden özet görüntüler için tıklayınız...
Ece veya Merve'lerin ardından koşarak devam eden çocukluk dönemimiz o ana kadar adını sadece sırtında çanta ile giden gelen çocuklardan öğrendiğimiz bir kavram belirmeye başladı. Okul.

İlk başlarda belki banane dedik ama zaman geçiyor bizde çevremizde bizden küçükler gördükçe büyüdüğümüzü anlıyorduk. Eşek sıpası söylemleri yerini eşek kadar adam olduya bırakıyordu. Seni evlendirelim artık,sünnet olacak mısın,askere gönderelim seni artık gibi özdeyişler artmıştı.

Velilerimizi arada "ya 2 günde olur biter sonra gider hastahanede kestiririz" benzeri cümleler kurmaktaydılar.


Sırtından soğuk terler akanlar mutlaka olmuştur. Belki acımayacaktı ama daha önce bıçağı ve makası sadece maket ev kesmekte ve salatalık doğramakta kullanıyorduk. Böyle bir işe yaradıklarıda ayrı bir şaşkınlık yaratıyordu üzerimizde. Konuşmaların ortasına dalıp anne veya babamızın bizi çağırmasından önce girerdik odaya ki anlamamış gibi yapalım,onların konuşmasını yarıda keselim onlarda başka zaman söyleyelim diye düşünüp konuyu rafa kaldırsınlar. Oğlum gel buraya bir şey diyeceğim lafı belkide o an en son duymak isteyeceğimiz laflardandı. Hani başka zaman bu şeker,çikolata,cips,lunapark,dondurma,sakız,armut,şefrali olabilirdi ama o an bunlardan herhangi biri asla olmayacaktı. Biliyorduk neden çağırıldığımızı. O makas farklı bir amaca hizmet edecek ve bu tamamen bizimle alakalı bir durumdu.

Daha sonra etraftan "acımaz len","korkma bayıltacaklar","kesmiyorlar zaten geri kıvırıyorlar" gibi duyumlar almaya başladık,daha önce bu deneyimi yaşamış olan küçük büyük herkes neden sanki biliyorlarmış gibi bizim üstümüze gelirdi?
Biliyorlardı çünkü işgüzar baba kahvede bütün mahalleye haber vermişti ya da bahsini açmıştı"oğlanı sünnet ettireceğiz"...

Diğer yandan bu sünnet laflarının gölgesinde kalan okul vardı. Okula gidecekmiydim? Sünnet olursam okula gitmeme gerek kalırmıydı? Okulda sünnet mi yapıyorlardı? gibi sorular sormaya ramak kalmıştı.
9 kiremit oynarkenki düştüğümüz karambol tekrar görünmeye başlamıştı.
İç dünyamız karışmış okul mu sünnet mi karar arifesindeydik ki o acı haber geldi.
Önce sünnet olacak sonra okula gidecektik.!!!

Yıkılmıştık,sünnet oluyorsak okul nedendi? Sorular sorular sorular,artık 9 kiremittende soğumuştuk. Ece zaten 9 kiremiti bırakalı bir kaç ay olmuş artık dondurmacının köşesindeki parkta oturuyordu. Ece çok aç gözlü bir kız mıydı? Neden dondurmacının köşesinde oturupta "ya bir dondurma olsada yesek" diye bağırırdı? Neden karşıkonulamaz bir ısmarlama isteği doğuyordu içimde? Neden neden neden?

Soruların cevapları bir daha ki yazımızda :)

Hiç yorum yok: