20 Haziran 2008

Mozilla'nın Rekoru

Mozilla Firefox'un dünya rekoru denemesi sona erdi, yazılımın piyasaya sürülüşünün ilk gününde yazılım sekiz milyondan daha fazla kullanıcıya ulaştı.

18 Haziran 2008 tarihi, hem Mozilla için hem de dünya bilişim tarihi için bir kilometre taşı olarak hafızalarda yerini aldı.

Rekor denemesi, 17 Haziran 2008 tarihinde Türkiye saati ile 22.00'da başlatılacaktı ancak deneme başladığı anda Mozilla'nın bütün sunucuları "rekor denemesi başladı mı" diye merakla bekleyen kullanıcıların ani istekleri karşısında darmadağın olduğu için biraz aksak bir şekilde başladı. Sunucular tekrar çalıştırıldıktan sonra rekor denemesi tekrar başlatıldı.

En yoğun anında dakikada 9000 yüklemeye ev sahipliği yapan Mozilla sunucuları beş saat içinde 1.6 milyonluk Firefox 2.0 yükleme rekorunu geçti.

Firefox 3'ü sistemine kaydeden kullanıcı sayısı 24 saatin sonunda Mozilla'nın bir gün önce kendine hedef olarak belirlediği 5 milyonluk yükleme sayısını neredeyse iki katına yakın, 8.3 milyon yükleme ile geçti.

Mozilla'nın sunucu günlükleri şimdi çok sevgideğer Guiness rekorlar kitabı hakemlerine gönderildi, incelemenin sonunda rekorun onaylanması bekleniyor.

An itibari ile Firefox yükleyen kullanıcı sayısı ise 11,050,423. Türkiye'den yapılan yükleme sayısı ise 107,103.
Yahoyt.

Hiç yorum yok: