4 Mart 2008

Göz Kırpıştırmaya Duyarlı İpod!


Göz kırpınca çalışan iPot üretildi

Daha Nicelerini Görmek dileklerimle başlamak istiyorum.
Japonya'nın Osaka kentindeki mühendisler, göz kapağının hareketlerine duyarlı olarak çalışan iPod ürettiler.
Göz kırpınca çalışan iPot üretildi
Osaka Üniversitesi'ndeki Mühendislik Bilimi Okulu'nun geliştirdiği müzik oynatıcısı, kulaklık yada gözlüklere yerleştirilen ve cildin hareketlerini algılayan sensörler sayesinde çalışıyor. Sistemi kullanan bir kişi, gözünü bir saniye boyunca güçlü bir şekilde kapattığında, iPod'taki şarkı geri sarıyor. Diğer gözünü kapattığında ise sıradaki şarkı çalmaya başlıyor. Kullanıcı eğer iki gözünü de kapatırsa, şarkıyı durduruyor yada devam ettiriyor. Mühendis Kazuhiro Taniguchi, kızılötesi sensörlerin algıladığı sinyallerin, Apple'ın ürettiği iPod içindeki bir mikrobilgisayara iletildiğini, oynatıcının bu sayede çalıştığını söyledi. Taniguchi, sistemin yemek yerken, konuşurken, yürürken ve koşarken dahi arızaya sebep olmayacağını, yanlışlıkla ya da istemdışı yapılan cilt hareketlerinin iPod'u etkilemeyeceğini kaydetti.
Sinir olunca sakinleştirmek için müzik değiştiren anti depresan ipodlarında yolda olduğunun müjdesini veren yetkili firma kriptograf ve bir kaç arkadaşa malzeme oldu.
Kültür Haber,Girne ,söz sende Portakal...

1 yorum:

ozgun dedi ki...

oh süper bişi :D türkiyeye ne zaman gelir ... acaba.. aslında ipod kullanmam ama anti-depresan gelirse alırım =) *sinirli bi insanımdır*