21 Ocak 2008

Havlıyorum Sahip İyi Bak Ben Ne Diyorum?

Macar bilimadamları, köpek havlamalarını tercüme eden bir bilgisayar programı geliştirdiler.

Macaristan'ın Eötvös Lorand Üniversitesinde 14 Macar çoban köpeğinin 6 değişik durumda 6 binden fazla havlaması analiz edilerek hazırlanan program, köpeğin havlamasının "yabancı", "dövüş", "yürüyüş", "yalnız", "top" ya da "oyun" senaryolarından hangi anlama geldiğini tanıyor.

Havlamaların teybe kayıt edildikten sonra bilgisayarda dijital ortama aktarılmasıyla yazılan programın havlamaları doğru anlama oranının yüzde 43 olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, yazılımın yüksek bir oran yakalamasa da havlamaları insandan çok daha iyi anladığını kaydediyorlar.

Yazılımın, en doğru "dövüş" ve "yabancı" anlamına gelen havlamaları tanımladığı, en fazla ise "oyun" havlamasında hata yaptığı belirtiliyor.

Programın hazırlanması sırasında yürütülen analiz ve araştırmanın sonuçları da Animal Cognition adlı bilimsel dergide yayımlanırken, köpeklerin duygusal durumlarına bağlı havlamalarının değişik akustik özellikleri bulunduğu ifade edildi.

%43 başarı oranı ne kadar işe yarar bilinmez ama bir ilerlemedir hoş gerçekten köpeklerin havlamaları merak konum olmuştur benimde.Çok farklı şekilde havlamalarına şahit oldum her biri birbirinden farklı sesler sanki neyse bakalım devamı gelecek mi Macar bilim uşaklarından...Kriptograf kültürhaber Akçaabat söz sende Mantar...

Hiç yorum yok: