19 Ocak 2008

Ben birşey buldum ama!...

Bilim tarihi rastlantılar ile doludur ,demek istediğim raslantı eserı bulunmuş icatlar kuramlarla dolu...Hepsi bir mantığa ve kurala dayalıdır ama ilk çıkışları önemlidir bence...
BKZ...
Penisilin.
İSKOÇYA'DA KEŞFEDİLDİ. ALEXANDER FLEMİNG ADLI BİLİMADAMI GRİBE ÇARE ARARKEN, İÇİNDE BAKTERİ BULUNAN BİR KAPTA MANTAR ÜREMESİYLE PENİSİLİN'İ KEŞFETMİŞ OLDU.
X-Ray Cihazı.
ALMANYA'DA KEŞFEDİLDİ. 19. YY'DA ALMAN BİLİM ADAMI WİLHELM RÖNTGEN RADYASYON İLE DENEY YAPARKEN KEMİKLERİN GÖRÜNDÜĞÜNÜ KEŞFETTİ.
Yapay Tatlandırıcılar.
NEBRASKA'DA KEŞFEDİLDİ. BÜTÜN YAPAY TATLANDIRICILAR, DENEY YAPTIKTAN SONRA ELLERİNİ YIKAMAYI UNUTAN BİLİMADAMLARI TARAFINDAN KEŞFEDİLDİ.
Brendi.
ORTAÇAĞ TÜCCARLARININ ŞARAPTAKİ SUYU KAYNATMALARIYLA KEŞFEDİLDİ. BÖYLECE, ŞARAP YOLCULUKLARDA DAHA AZ YER KAPLIYORDU.
Sertleştirilebilir Lastik(Sertleşmiş Lastik).
NEW YORK'TA KEŞFEDİLDİ. CHARLES GOODYEAR, 1839'DA, LASTİK-SÜLFÜR KARIŞIMINI YANLIŞLIKLA ISITILMIŞ OCAĞIN ÜZERİNE DÜŞÜRÜNCE, SERTLEŞTİRİLMİŞ PLASTİK DE ORTAYA ÇIKTI.
Mikrodalga Fırınlar.
MASAÇUSETS'TE KEŞFEDİLDİ. 1946'DA PERCY SPENCER ADLI MÜHENDİSİN CEBİNDEKİ ŞEKERLER, BİR MAGNETRON TARAFINDAN ERİTİLİNCE GÜNÜMÜZ MUTFAKLARININ VAZGEÇİLMEZLERİNDEN MİKRODALGA FIRIN KEŞFEDİLMİŞ OLDU.
Lsd(UYUŞTURUCU)
İSVİÇRE'DE KEŞFEDİLDİ. İSVEÇLİ BİLİMADAMI ALBERT HOFFMAN, DOĞUM ÜZERİNE YAPTIĞI ÇALIŞMALARDA BAMBAŞKA BİR SONUÇLA KARŞILAŞTI: EN YAYGIN UYUŞTURUCU MADDE OLAN LSD
Oyun Hamuru
NEW YORK'TA KEŞFEDİLDİ. 1940'LARDA BİR JAMES WRİGHT ADLI BİLİMADAMININ SAVAŞTA KULLANMAK ÜZERE "SENTETİK LASTİK" ÜRETME ÇALIŞMALARI, OYUN HAMURUNUN KEŞFİYLE SONUÇLANDI.

Hiç yorum yok: