2 Kasım 2007

İşte Performans Budur

ABD'li araştırmacılar, hiç durmadan 6 saat boyunca saatte 1.2 kilometre hızla koşabilen genetiği değiştirilmiş süper fareler yarattı.

ABD'deki Cleveland Case Western Reserve Üniversitesi biyokimya profesörlerinden Dr. Richard W. Hanson, Journal of Biological Chemistry'nin son sayısında yer alan yazısında, 6 saat durmadan 7 kilometreden fazla rekor bir hızla koşan bu süper farelerin metabolik olarak bisiklet şampiyonu Lance Armstrong'a benzediklerini söyledi.

Bu fareler doğada yaşayan benzerlerine oranla yüzde 60 oranında daha fazla yemek yiyor.

Hansen, farelerin zayıf ve tam formda kaldıklarını ve daha uzun süre yaşadıklarını anlattı.

Farelerin dişilerinin erkeklere oranla daha uzun süre yaşadıklarını da belirten Hansen, süper farelerin diğerlerine göre daha agresif olduklarını belirtti.

Olağanüstü fizyolojik nitelikler PEPCK-C (phosphoenolpyruvate carboxykinase cytosolique) enziminin üretiminde önemli rol oynayan bir genin aşırı oranda ortaya çıkarılmasına bağlı.

Hanson, ekibiyle birlikte PEKCK-C adı verilen bu yeni tür farenin, PEPCK-C enziminin iskeletteki kaslarla yağ dokularındaki metabolik ve fizyolojik işlevini anlamaya çalışmaya yönelik bir araştırma kapsamında yaratıldığını aktardı.

Laboratuvarında 500 kadar bulunan genetiği değiştirilimiş bu farelerin, PEPCK-C enziminin DNA'sının kopyası bulunan bir gen takviyesi yapılan 6 fareden türetildiğini belirten Hanson, PEPCK-C enziminin Case Western Reserve Üniversitesi'nde 1955 yılında keşfedildiğini de hatırlattı.

Hiç yorum yok: