28 Ocak 2014

Eternal Sunshine of the spotless mind

Filmi ilk kez bugün izledim.
Jim keri gerçekten iyi oyuncu.
Komedisi hariç kendine has bir karakteri var. İşin ilginç tarafı her ne oynarsa oynasın komik olabiliyor. Yakışıklıda ayrıca.
Suratında devamlı bir "bunu ben yapmadım ama yaptıysamda bana kızmayın bunun şuan tam farkında değilim" tebessümü var.
Keyt vinslet te güzel hatun. Filmdeki karakteriyle alakası var mıdır bilmiyorum ama eğer varsa keyt bacım gerçekten güzel bir insan.
Oyunculuğunun jim kadar iyi olmadığını söyleyebilirim zira karakterin kendisi mi öyle davranıyor yoksa davranışı bulamadığından mı o hareketi yaptı diye sorduruyor filmi izlerken.

Az önce adamın teki kadına 40 kez seni sevmiyorum dicekti tam 40 ta kadın adamı azından öptü adam diyemedi.
Türk filmleri ve sinema bu halde.
Mektebe gidiyormuş kız bu arada.Biz az evvel şaaptık diyemiyor bir türlü. Kulağına falan söylemeye çalıştı gene diyemedi utanmış.

Gelelim filmin karakterlerine;
    Eternal Sunshine of the spotless mind türkiyede sil baştan olarak çevrilen ve 2004 te vizyona giren bir filmdir.

Filmin senaryosu hafıza ve bunun insanı nasıl olduğu kişi yaptığını anlatmaya çalışıyor. Çalışmaktan öte bu fikri ortaya atıp ispatına başlıyor.
Başlangıç filminden aşina olunan şu hafızaların silinmesi rüya mı hayal mi karmaşası burdada var. Filmde açıklanmamış ve izleyiciyi muallakta bırakan tek yer yok.
Amerikan sinemasının ruslara olan takıklığı burdada var. Rus olduğunu varsaydığım bir adam hafızadan belli bölümler silmenin belli kişileri tamamen yok etmenin yolunu bulmuş ve bunu hasta diye tabir edilen insanlarda uyguluyor.
Bu istek tamamen hastaların kendileri tarafından bildiriliyor ve gizlilik çerçevesinde gerçekleştiriliyor. İşin ilginç tarafı siz bir gece yatıyorsunuz onlar hafızanızı siliyor ve siz sabah uyandığınızda hiç yadırgamıyorsunuz. Hafıza silme işlemi yaptığınızıda hatırlamıyorsunuz tabiki. Bu kayıtlar aynı doktor tarafından tutuluyor.
     Kişilerin hafızalarından silmek istedikleri kişiler hakkındaki düşüncelerini kasede kayıt ediyor. Silmek istedikleri için bazen atıp tutabiliyorlar tabi :)
Rus ya da benim öyle olduğunu sandığım doktorumuz ise çok basit 2 3 alet ile beyinde hafızaları ctrl+del yaparak siliyor. Kişi ise bunlar silinirken o hatıraları tekrar rüya şeklinde görüyor.
Filmin izlenmesi gereken yerlerinden biri burası. Gerçi film izlemek benim için başladığın filmin başından bitesiye kadar kalkmamak demek olduğundan burası şurası diye ayırmıyorum. Ama hani olurda tuvalet muvalet su mu ihtiyacınız olur aman o araya denk getirmeyin.
Filmleri 2.ye izlemenin de bence hiç bir anlamı yok diyerek bitiryorum kritiğimi.

   Filmin adının ingilizcesini söylerken telaffuzunuza dikkat edin çünkü çok tatlı bir ses uyumu var. Kendinizi adeta bir birleşik krallıklı sanabilirsiniz o sesler ağzınızdan çıkarken.
Hiç yorum yok: