29 Ağustos 2010

Kütahya-Eskişehir Yol-Yemek-Ssk

Yedim içtiğim benimdir, izin alınmaksızın paylaşılması çoğaltılması ve satılması kesinlikle yasaktır.
Eskişehir de olanlar bilirler orda doktorlar diye bir cadde var. 1 hafta önce orada geziyordum daha sonra adalar diye bir yer varmış oraya götürdüler beni. Adalar deyince ada var sanıyor insan haliyle ama ortada ne ada var ne de deniz. Kütahya dan akan derenin etrafını çevirip eğlence merkezi gibi düzenlemişler. Bu arada Kütahya yerel yönetiminede yuhlar olsun o dere oradanda geçiyor ama yanında sazlıklar var. Her neyse Eskişehir de gezerken o adalarda bir kafeye oturduk ve kahvehaneden fal baktıralım dedik. Bilemediği bir adım vardı gerisini bildi. Zaten bana geleceği anlatma geçmişimi anlat dedim hepsini bildi lan. Benim bile bilmediğim bir kaç şey söyledi. Tahmin edeceğiniz gibi falcının adı Batu idi ve kendisi gaydi. Erkek arkadaşından ayrılmış elimde fincan yanına gittiğimde ağlıyordu teselli ettim ama bu Batu yu terk edenin bir kız oldugunu varsayarak. Baska turlu olmuyor cunku beceremedim.

Kütahya da oldugum süre içinde eve verdiğim kira kadar aylık dışarda yemek parası veriyorum İzmir li oldugum için balıksız yapamayacağımı anlayıp balık lokantası balık pazarı aramaya çıktım. Alabalık lokantası buldum normal olarak. Balık şeklinde tuğladan bir kap içinde mantar ve kaşarla pişirilen alabalık yanında bol sumaklı salatayla yenir sonrasındada helva yenir ve vazonun etrafında kız kesilir.

Arkadaş ne vazodur ya, şehrin simgesi olmuş. Burada sokak tabelaları bile çini desem yanlış olmaz. E böyle bir yerde de seramik ve çini ıvır zıvır bulmak zor olmuyor. Çini boyamak zor işmiş onu öğrendim.
Kütahya da yemek sektörünü elinde bulunduran firma karavan yemek a.ş. Ülkenin fethedilmemiş son kalesini tekrar düzenleyerek ve döner bir mekanizma ekleyerek restorant yapan bu firma hamamı ziyafe adında yine bir restorasyon restoranta sahip. Bu şehre bu firma kadar yiyecek-eğlence yatırımı yapan şirket yok kısacası. Zaten bu şehrin o kadar firmasıda yok. Diyeceksiniz ben yemek takımı deyince aklıma Kütahya porselen gelir Güral porselen gelir. Onlar zaten kardeşler etrafta okul ve spor salonları dolu fakat tekel olmayı o kadar istiyorlarki devamlı rekabet yüzünden holdinglerin kalkınması şehri kalkındırmıyor. Açıkçası Güral holding in Kütahya ya bir vakıf üniversitesi kurması fena olmaz. Devam edecek...

Ayrıca 11. katta bir ev buldum içi pembe boyalı yakıtı ev kirasının yarısı ve her odada en az bir balkonu olan 3+1 bir ev. Ev sahibi Kütahya el sanatları müzesinin müdürü bize vazo hediye etti :)

Hiç yorum yok: