17 Mayıs 2008

Cannes Film Festivali


61'nci Uluslararası Cannes Film Festivali, Brezilyalı yönetmen Fernando Mereilles'in, Portekizli Nobel ödüllü yazar Jose Saramago'nun romanından esinlenilerek çevrilen ''Blindness'' adlı psikolojik korku filminin gösterimiyle bu akşam başladı.

Dünyada birçok ülkede televizyonlarda canlı yayınlanan festivalin açılış törenini, ünlü oyuncu Edoard Baer yönetti.

Törene ve filminin gala gösterisine Julianne Moore, Mark Ruffalo, Danny Glover ve Gael Garcia Bernal gibi ünlü oyuncular da katıldı.

Açılış törenine, geçen yıl en iyi senaryo ödülünü alan ve bu yıl Altın Palmiye dışında "Uncertain Regard" isimli yarışma bölümünün jüri başkanı olan Fatih Akın da katıldı.

Jüri başkanlığını yapan ünlü Amerikalı oyuncu Sean Penn, festivalin açılışı dolayısıyla film dağıtım şirketlerine yaptığı çağrıda, festival sonunda ödül almayan filmlerin de güçlü bir biçimde desteklenmesi çağrısında bulundu.

22 film yarışacak

"Altın Palmiye" için yarışacak 22 film arasında bu yıl Nuri Bilge Ceylan'ın "Üç Maymun" filmi de bulunuyor.

Ceylan'ın filmi 16 MayısCuma günü yerel saatle 12.00 ve 22.30'da gösterilecek.

"Blindness" ve "Üç Maymun" dışında festivalde şu filmler yarışacak: Atom Egoyan'ın "Adoration", Steven Soderbergh'in "'Che", Kornel Mundruczo'nun "Delta", Laurent Cantet'in "Entre les murs", Jia Zhangke'nin "24 City", Matteo Garrone'nın "Gomorra", Paolo Sorrentino'nun "Il Divo", Clint Eastwood'un "L'Echange", PhilippeGarrel'in "La Frontiere de l'aube", Lucrecia Martel'in "La Femme sanstête", Belges Jean Pierre'in "Le Silence de Lorna", Pablo Trapero'nun "Leonera", Walter Salles'in "Linha de Passe", Eric Khoo'nun "My Magic", Wim Wenders'in "Rendez-vous à Palerme", Philippin Mendoza'nın "Serbis", Charlie Kaufman'ın "Synecdoche", James Gray'in "Two lovers", Arnaud Desplechin'in "Un conte de Noel", AriFolman'in "Valse avec Bashir."
''Cannes Günlükleri'': Fatih Akın'a yoğun ilgi... Ceylan'ın filmi bugün basın ve eleştirmenlerin karşısına çıktı... 5 bin 500 film görücüye çıktı...

Türk yönetmen Fatih Akın, 61'inci Uluslararası Cannes Film Festivalinde yoğun ilgi görüyor.

Bu yılki festivalin "Un Certain Regard" (Bir Bakış) başlıklı bölümünün jüri başkanlığını üstlenen Akın, basın mensuplarının ve sinema eleştirmenlerinin ilgi odağı oldu.

Festivalin dün geceki açılışına diğer ünlü sinema oyuncuları ve yönetmenleriyle katılan Akın, kırmızı halıdan geçerken dünyanın dört bir yanından Cannes'a gelen sinema severlerden yoğun alkış aldı.

Akın'ın "Yaşamın Kıyısında" filmi, geçen yıl Altın Palmiye'de en iyi senaryo ödülünü kazanmıştı.

Ceylan'ın filmi gösterildi

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın, 61'inci Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye" için yarışan,"'Üç Maymun" isimli filmi, bugün sinema eleştirmenleri ve basın için gösterildi. Film, yarışma çerçevesinde yarın 2 kez davetlilere gösterilecek.

Hiç yorum yok: