19 Şubat 2008

Yeni Dev Canlılar!

Bilimadamlarının Antarktika sularında tabak büyüklüğünde deniz örümceği ve pelteleşmiş balıklar gibi dev deniz canlılarını filme aldığı ve bazılarını yakaladığı bildirildi.

Antarktika sularında seyreden üç araştırma gemisinin deniz yüzeyinin bin metreden daha altında yaptığı araştırmalarda bulunan canlılar arasında yemek tabağı büyüklüğünde deniz örümceği ve 6 metre uzunluğunda dokunaçları olan pelteleşmiş balıklar bulunduğu belirtildi.

Araştırmaya öncülük eden gemi olan Aurora Australis'de görevli Avustralyalı bilimadamı Martin Riddle, büyüklüğün Antarktika sularında çok sık görülen bir durum olduğunu ifade ederek, gezileri sırasında büyük kurtlar, devasa kabuklular ve yemek tabağı büyüklüğünde deniz örümcekleri topladıklarını söyledi.

Riddle, bazı bölgelerin her santimetresinin canlılarla dolu olduğunu, bazı yerlerde ise buzdağlarının sürtünmesi nedeniyle derin yarıklar ve oyuklar oluştuğunu kaydetti.

Avustralya Antarktika Bürosu'nun düzenlediği geziye katılan bilimadamlarının Antarktika sularında çevresel değişiminin etkilerinin ne olduğunu, atmosferdeki karbondioksit seviyesinin artmasının nedeni olan okyanus asitlenmesinin deniz organizmalarının büyümesini nasıl zorlaştırdığını ve gelişimini nasıl yavaşlattığını anlamayı hedefledikleri bildirildi.

Geziye katılan Aurora Australis, Fransız L'Astrolabe ve Japon Umitaka Maru gemilerinin Avustralya'nın Tazmanya adasına, güverteleri bilinmeyen deniz canlılarıyla dolu olarak demirledikleri belirtildi.

Bazı canlıların deniz yüzeyinin 200 ila bin 400 metre altında bulunduğu ve ağırlıklarının 30 kilograma kadar çıktığı, yüzde 25'inin ise daha önce bilinmediği kaydedildi.

Umitaka Maru gemisinin sayım projesi başkanı Graham Hosie, araştırmanın, hangi türlerin Antarktika çevresine uyum sağladığını anlama açısından bilim adamlarına yardımcı olacağını söyledi.

Hosie, toplanan canlıların türünün tespit edilebilmesi için doku örnekleri ve DNA şifrelerinin dünyadaki üniversiteler ve müzelere gönderileceğini belirterek, yakaladıkları canlıların tamamının teşhis edilemediğini, aralarında yeni türlerin bulunma olasılığının yüksek olduğunu kaydetti.
Daha bilmediğimiz yüzlerce canlı türünün bulunduğuna emin olduğum bu evrende,gerçekten doğal hayata saygı duymak için elinizden geleni yapın.Unutmayın sadece doğa varken özgürüz o olmaz ise hiç bir canlı özgür değildir.Onu öldürerek kendimizi dolaylı sona götürmekte bizim elimizde ya da onun suyuna giderek ondan menfaatlenmekte!
Azizler sizi korrusun :)
Son günlerde ağzıma takılan düşmeyen bir laf,biraz yoldum yonttum işte ortaya çıkan;
İç güvesinden Hallice.Hallice harikalar diyagramında.

Hiç yorum yok: