12 Şubat 2008

Bir Bilimkurgu Filmi Kelebek Etkisi

Bililmkurgu Geliyoooooooooooooooooooor...
Evan Treborn zaman mevhumunu yitirmiştir. Hayatının erken evrelerinden itibaren, önemli anları bir unutkanlık kara deliğinde yok olmuş, çocukluğu hatırlayamadığı bir dizi dehşet verici olayla gölgelenmiştir. Geriye kalansa hafızasının hayaleti ve çevresindeki kırık hayatlardır: Çocukluk arkadaşları Kayleigh, Lenny ve Tommy'nin hayatları.

Çocukluğu boyunca, Evan kendisini günlük tutmaya ve günlük hayatındaki ayrıntıları yazmaya teşvik eden bir psikoloğun gözetimindedir. Artık üniversitede olan Evan, günlüklerinden birini okurken, kendini birden bire ve açıklanamayan bir nedenle geçmişe dönmüş bulur. Anlar ki yatağının altında sakladığı defterler geçmişe dönüp, hatıralarını anımsayabilmesi için birer araçtırlar. Ama bu anımsayışlar, arkadaşlarının, özellikle de yetişkinliğinde de sevmeye devam ettiği çocukluk aşkı Kayleigh’nin yıkılmış hayatından sorumluluk duymasına neden olur.

Çocukken elinden gelmeyen şeyleri yapmaya karar veren Evan, kasıtlı olarak geçmişe yolculuklar yapar. Bugünkü aklıyla çocukluk bedenine girerek, tarihi yeniden yazmaya, ve arkadaşlarını ve sevdiklerini bu travmatik deneyimlerden kurtarmaya çabalar.

Ama Evan ne zaman geçmişte bir şey değiştirse, yaptıklarının bugünde beklenmedik ve feci sonuçlar doğurduğunu görür. Ne kadar çaba gösterirse göstersin, kendisi ile Kayleigh'nin "sonsuza dek mutlu" yaşadıkları bir gerçeklik dünyası yaratamayacak gibi gözükmektedir...
Mükemmel bir film izlenmeye değer kaliteli sürükleyici,acı verici,inanılmaz bi kurgu, muhteşem bi senaryo... kesinlikle kült filmlerimin arasında yer bulacaktır kendine...
Sevdiğinizin mutlu olması için bazen ondan uzakta olmanız gerekir.

Filmin yeni olması değil ilgiçeker ve bilimkurgu olmasıydı yayınlanmasında ki en büyük sebep.Kanımca 2. si 1. filmin yanında sönük kaldı biraz ama yinede güzeldi.Bilimkurgu hayranlarını sevindirecek daha bir çok değişiklik geliyor.
İyi seyirler...

Hiç yorum yok: